Hayat Vakfı » Etkinlik Takvimi » Camide Hayat Var

Camide Hayat Var

30 Cami 30 Cüz niyeti ile yola çıktığımız Camide Hayat Var program serimiz kapsamında gittiğimiz camilerde imam ile beraber bir cüzü mukabele ediyoruz. Ardından caminin tarihi ve mimarisi üzerine sohbet edip sohbetin içeriğine dair mini soru-cevaplar yapıyoruz. Kazanan arkadaşlarımıza da ufak hediyelerimiz oluyor. Son olarak vakit namazımızı da beraberce saf olup kılıyor ve vedalaşıyoruz.

Camilerimiz cemaatsiz kalmasın, birliğimiz daim olsun diye çıktığımız bu yolda kubbelerde hoş bir sâdâ bırakabilirsek ne mutlu bizlere!

İstanbul’un camilerinden bu kez Ortaköy Cami olarak bilinen Büyük Mecidiye Camisine gidiyoruz.

11 Mayıs Perşembe 18.00‘de gerçekleştireceğimiz programımızda yedinci cüzümüzü mukabele edeceğiz. Sonrasında ise imam eşliğinde caminin mimari ve tarihi dokusunu inceleyeceğiz inşallah.

Cami, Sultan Abdülmecid tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. Oldukça zarif bir yapı olan cami Barok üslubundadır. Boğaziçi’nde eşsiz bir konuma yerleştirilmiştir. Bütün selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Geniş ve yüksek pencereler Boğaz’ın değişken ışıklarını caminin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiştir.

Sizleri de aramızda görmeyi çok isteriz.

Etkinlik yalnızca kız öğrenciler içindir.